Na današnji dan pred 120. leti (1902) je v Gorici umrl Jakob Missia, osmi goriški nadškof in prvi slovenski kardinal.
Prof. Aleš Ušeničnik je o njem izjavil: “V javnosti knez, v cerkvi škof, med ljudstvom oče, med duhovniki prijatelj.” Jakob Missia se je rodil 30. junija 1838 v kmečki družini v kraju Mota, tedaj župnija Križevci pri Ljutomeru. V mladosti je bil mladi Jakob precej bolehen, gimnazijo je obiskoval v Gradcu in veljal za odličnega dijaka. Skrb zanj je prevzel tedanji graški škof Otokar Attems, ki ga je med počitnicami vzgajal na gradu Seggau pri Lipnici. Pogosto se je gibal v visoki družbi, kar mu je vtisnilo globok pečat plemenitega vedenja in umerjenosti v družbi.
Po maturi je J. Missia nadaljeval šolanje v graškem bogoslovju. Po enem letu pa ga je škof Attems poslal v Rim, kjer je Missia kot gojenec zavoda Germanik na papeški univerzi Gregoriani končal študij filozofije in teologije, doktoriral je leta 1864. Po vrnitvi na Štajersko ga najdemo kot prefekta in učitelja petja v semenišču v Gradcu, kasneje pa je opravljal službo škofijskega tajnika ter stolnega kanonika. Cesar Franc Jožef, ki je imel pravico imenovanja avstrijskih škofov, ga je 14. junija 1884 imenoval za ljubljanskega knezoškofa. Cerkvene oblasti v Rimu so to imenovanje zgolj potrdile.
Po uspešnem ljubljanskem obdobju ga je isti cesar imenoval za novega goriškega nadškofa. Ne smemo pozabiti, da je goriški metropolitanski sedež tedaj vključeval tudi Ljubljano! Slovesna umestitev nadškofa Missie se je odvila 22. maja 1898 v goriški stolnici sv. Hilarija in Tacijana. Hkrati je opravljal pomembno službo tajnika stalnega odbora avstrijskih škofov. Papež Leon XIII. ga je 19. junija 1899 imenoval za kardinala. Bil je prvi Slovenec, ki je dosegel to čast ter hkrati prvi (in do danes zadnji) kardinal v Gorici.
Kardinal Missia je umrl 24. marca 1902, zadela ga je kap. Z oporoko je izrazil željo, naj ga pokopljejo v baziliki na Sveti Gori, kjer v kapeli sv. Mihaela počiva še danes. O kardinalu Missia je leta 1987 potekal simpozij v rimskem zavodu Slovenik, naslednje leto pa je izšel tudi zbornik.
Priporočam v branje!
Vir: Renato Podbersič