V bajtarski družini v Spodnji Sorici se je 15. junija 1867 rodil slovenski slikar Ivan Grohar. S podporo kranjskega deželnega odbora je obiskoval Deželno risarsko šolo v Gradcu.

Vse bolj je uspeval kot slikar nabožnih podob in tako je dobil tudi naročilo za dve sliki za novo cerkev na Brezjah. Njegovi sliki sta bili sprejeti z nedeljenim priznanjem.

Julija 1903 je na Dunaju najel atelje in se povezal s slovenskimi intelektualci. Po Jakopičevem nasvetu je predlagal lastniku uglednega razstavnega salona Miethkeju razstavo ≫neodvisnih slovenskih umetnikov≪. Tako so se na razstavi združili v klubu Sava Grohar, Jakopič, Vesel, Sternen, Jama, Bernecker in še nekateri. Razstava je imela velik odmev v dunajski javnosti in pomeni enega največjih uspehov slovenskega slikarstva.

Naslikal je okoli 260 slik, ki pa so si kakovostno zelo neenake. Grohar je vnesel v slovensko slikarstvo skrajno subjektivno doživljanje kmečke motivike, ji vdihnil simbolični in tudi rahločutno socialni in nacionalni značaj.

Fotografija: Wikipedija

DELITE