Človek se lahko ≫pogovarja≪ tudi z žuželkami. To je dokazal slovenski biolog svetovnega slovesa Ivan Regen. Rodil se je 9. decembra 1868 v Lajšah pri Gorenji vasi. Po končanem študiju naravoslovja je nekaj časa služboval na Moravskem, nato pa je bil do upokojitve gimnazijski profesor na Dunaju.

Regen je svoje znanstveno delo posvetil raziskavam ravnokrilcev, predvsem murnov in kobilic. Na Dunaju je v svojem stanovanju uredil zasebni laboratorij za raziskovanja. Začel je gojiti poskusne živali in do leta 1935 vzgojil 26 rodov poljskih murnov.

Leta 1911 mu je Akademija znanosti postavila v bližini Dunaja terarij na prostem, pozneje pa Gutmann v Korneuburgu še večjega. Ta terarij je bil prva geobiološka poskusna postaja na svetu.

Regen je prvi pojasnil sluh pri murnih in kobilicah in zato velja za začetnika moderne bioakustike žuželk. Za proučevanje zvoka pri murnih in kobilicah je uporabljal posebno napravo za zapisovanje nihajnih krivulj. Pri murnih se je Regen lahko vključil v medsebojno sporazumevanja murnov med petjem, saj so žuželke sprejemale njegove signale kot glasove svojih vrstnikov.

Gre za svojevrsten pogovor z žuželkami, tako da je bil Regen človek, ki je tako rekoč ≫govoril≪ z njimi.

Fotografija: Wikipedija

DELITE