Šestdeset uglednih slovenskih kulturnikov je 10. junija 1980 na pristojne politične organe naslovilo predlog za ustanovitev nove revije. Predlog so sestavili Niko Grafenauer, Tine Hribar, Andrej Inkret, Svetlana Makarovič, Boris A. Novak in Dimitrij Rupel.
Pobuda za ustanovitev revije, okoli katere naj bi se združili znani kritiki družbenih razmer, pri oblasteh ni naletela na najboljši odziv. Razprave o potrebnosti oziroma nepotrebnosti nove revije so se razvlekle na dve leti. Vladajoči krogi niso preprečili ustanovitve nove revije, v skladu z zakonodajo o tisku pa so ji hoteli vsiliti takšne vodstvene organe, v katerih bi imeli pobudniki manjšino, večino pa bi dobili zastopniki vladajočih političnih organizacij. Pobudniki nove revije so tovrstne predloge zavračali, češ da so revije s takšnim načinom sprejemanja sklepov pravzaprav vzrok, da želijo izdajati novo revijo.
Ker so v dolgotrajnih polemikah govorili o novi reviji, je ta izraz postal kar ime revije, ki je kot Nova revija začela izhajati maja 1982. Njen prvi glavni in odgovorni urednik je bil Tine Hribar, leta 1984 pa sta vodstvena položaja prevzela Niko Grafenauer in Dimitrij Rupel.
Fotografija: Wikipedija