Na današnji dan: Zavod za sviloprejko
2. januarja 1869 je v Gorici začel delovati prvi kmetijski raziskovalni inštitut na Slovenskem – Poskusni zavod za sviloprejko.
Goriška je bila med tistimi slovenskimi deželami, kjer je bilo gojenje sviloprejk od 17. stoletja dalje ena od zelo pomembnih kmetijskih panog. Osnovni pogoj za gojenje sviloprejke je bila kultura bele murve, ki je, zaradi ugodnih podnebnih razmer, na Goriškem in Gradiščanskem dobro uspevala. Murvini listi so namreč služili za hrano gosenic metulja sviloprejke, zapredki (kokoni) teh gosenic pa so služili kot surovina za pridobivanje svile.
Okoli leta 1850 je bilo v deželi Goriško-Gradiščanski okoli dva milijona dreves murve, za razliko od Kranjske, kjer je bilo le pol milijona murv. Murve so gojili tudi v drugih slovenskih deželah, vendar najbolj uspešno ravno na Primorskem, kjer je proizvodnja znašala 300.000 kilogramov kokonov letno. Proizvodnja je pričela po letu 1860 upadati zaradi bolezni gosenic pa tudi zato, ker je habsburška monarhija izgubila Lombardijo in Benečijo, ki sta bili pomembni proizvajalki svile. Kmetje na Goriškem so okoli leta 1880 začeli opuščati gojenje sviloprejke in se intenzivneje lotevali sadjarstva in vinogradništva. Tako je bil tudi goriški sviloprejski zavod prisiljen svoje raziskovalno delo preusmeriti, in sicer na področje vinarstva.
Naslovnica: Wikipedija