Slovenski rod

250 let od uvedbe splošne šolske obveznosti

Da se ne pozabi

Na današnji dan pred 250 leti je avstrijska vladarica Marija Terezija uvedla splošno šolsko obveznost (1774). Vse do časa njenega vladanja namreč obvezne šole v pravem pomenu besede ni bilo. Z reformami Marije Terezije (vladala 1740-1780) in njenega sina Jožefa II. (vladal 1780-1790), je na šolsko področje prvič bolj resno posegla država, ki si je seveda centralno voden državni šolski sistem krojila po svojih potrebah. Na ta poseg Marije Terezije je vsekakor pomembno vplivala razsvetljenska misel, ki je poudarjala vlogo človeškega razuma ter širjenje izobrazbene ravni, predvsem za okrepitev učinkovitosti države in izboljšanje splošne ravni prebivalstva.

S terezijanskim osnovnošolskimi zakonom, imenovanim “Šolska splošna naredba” (nem. Allgemeine Schulordnung), ki ga je 6. decembra 1774 potrdila Marija Terezija, je bila prvič na našem ozemlju uvedena splošna šolska obveznost in je vključevala vse družbene sloje. Veljala je za vse otroke od 6. do 12. leta, ne glede na spol in starost. Glavni namen šolske reforme je bila širitev pismenosti.

Zakon je poznal tri vrste šol; trivialne, glavne in normalne šole. Leta 1805 ga je nadomestil nov zakon “Politična šolska ustava”. Zakon je poudarjal vzgojno vlogo verouka in ponovno uvedel cerkven nadzor. Uvajal je tudi ponavljalne nedeljske šole, ki so bile namenjene tistim šolarjem, ki so že končali obvezno šolanje.

Leta 1869 so oblasti sprejele nov osnovnošolski zakon, s katerim je bila v stari Avstriji uzakonjena in tudi v praksi v celoti izvedena osemletna šolska obveznost.

Mimogrede: ste morda vedeli, da je vnukinja Marije Terezije, Marija Terezija Šarlota, žena nekronanega francoskega kralja Ludvika XIX. Burbonskega, pokopana pri nas na Kostanjevici/Kapeli?

DELITE