Da se ne pozabi

Danes mineva četrt stoletja odkar je v Mariboru umrl Leon Štukelj, pravnik, telovadec in olimpionik (1999). Rodil se je 12. novembra 1898 v Novem mestu, leta 1927 je diplomiral iz prava, kot sodnik je deloval v Novem mestu in v Mariboru, kjer se je po upokojitvi tudi naselil.

Svetovno slavo si je prislužil kot odličen telovadec. V gimnastiki je nastopil na treh letnih olimpijskih igrah: Pariz 1924, Amsterdam 1928 in Berlin 1936. Osvojil je šest olimpijskih medalj: tri zlate, srebrno in dve bronasti. Verjetno bi bila njegova bera še zajetnejša, če bi se tedanja Kraljevina Jugoslavija udeležila OI leta 1932 v Los Angelesu, a se jim je zaradi velikih stroškov potovanja žal odpovedala.

Štukelj je bil velik domoljub, liberalec in protikomunist, med drugo svetovno vojno je deloval proti okupatorju v okviru Jugoslovanske vojske v domovini oz. t. i. slovenskih četnikov. Bil je tudi član Domovinske obveščevalne službe (DOS), ki je zbirala podatke in jih posredovala zaveznikom.

Povojne jugoslovanske oblasti so ga zaradi tega zaprle in mu po izpustitvi trajno prepovedale opravljanje sodniškega poklica. Verjeno ga je prav njegov mednarodni ugled rešil pred umorom, ki mu je grozil. O tem obstajajo tudi še ohranjeni dokumenti!

Posledično je bil Leon Štukelj precej neznan v tedanji družbi, vse do demokratizacije Slovenije. Konec prejšnjega stoletja je veljal za najstarejšega še živečega olimpionika. Ponovno pozornost svetovne javnosti je doživel leta 1996 na otvoritvi olimpijskih iger v Atlanti.

Marsikdo med nami se še spominja njegovega prihoda na olimpijski stadion, ob glasnih ovacijah gledalcev in Štukljevem rokovanju s tedanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom.

Leon Štukelj velja za najboljšega slovenskega športnika vseh časov!

Za konec še ena njegova modrost, ki je vedno aktualna:

“Tisto najvišje, k čemur bi morala stremeti vsaka država, je težnja po pravičnosti. Seveda idealne pravičnosti ni nikjer, lahko pa obstaja bolj ali manj poudarjena naravnanost k temu svetlemu izhodišču. Enako velja za poštenje.”

DELITE