Ne drži, da so bili naši predniki samo revni delavci in kmeti. Tudi premožni Slovenci so imeli pomembno vlogo pri ohranitvi slovenstva. Med njimi je bil tudi pisatelj, skladatelj in politik Miroslav Vilhar, ki se je rodil 7. septembra 1818 na Planini pri Rakeku.
Po poroki s hčerko graščaka in oskrbnika v Senožečah je prevzel očetovo gospodarstvo na Kalcu. Zbližal se je s kmeti in narodno zavednimi izobraženci in v Senožečah ustanovil narodno stražo. Ker je imel osem otrok (štiri hčere in štiri sinove) je za domačega učitelja sprejel Frana Levstika, ki je močno vplival na njegovo narodno zavest in pesniško delo.
Postal je poslanec kranjskega deželnega zbora. Zaradi šolanja otrok se je preselil v Ljubljano, kjer je sodeloval v čitalnicah in na kulturnih in družbenih prireditvah.
Leta 1863 je začel izdajati politični list Naprej, ki ga je urejal Franc Levstik. Zaradi njegovega članka Misli o sedanjih mednarodnih mejah je bil sodno preganjan in šest tednov zaprt, list pa je prenehal izhajati.
Vilhar je svoje prijetne, v narodnem duhu pisane pesmi, objavljal v ljubljanskih Novicah. Spomnimo se njegovih ponarodelih: Na jezeru bliz Triglava, Lipa zelenela je in Zagorski zvonovi.
Fotografija: Miroslav Vilhar/Wikipedija