AktualnoOsebnost

šestdeset let odkar je umrl Winston Churchill

Da se ne pozabi

Danes mineva šestdeset let (1965) odkar je v Londonu umrl Winston Churchill, britanski državnik, častnik, pisatelj, prejemnik Nobelove nagrade za književnost (in strasten kadilec cigar). Omenjeno nagrado je prejel leta 1953 za svojo avtobiografijo “Moja mlada leta”.

Rojen je bil 30. novembra 1874 v Woodstocku (Oxfordshire), njegov rod je spadal med visoko britansko plemstvo. Po šolanju na vojaški šoli je služil v britanski vojski. Že leta 1911 ga najdemo na mestu ministra za vojno mornarico (prvi lord admiralitete).

Kmalu po prihodu Hitlerja na oblast v Nemčiji je opozarjal na nevarnost nacionalsocializma, a ga doma niso upoštevali.

Maja 1940 je Churchill prevzel vodenje britanske vlade in jo vodil celoten vojni čas. Takoj se je proslavil z znamenitim izrekom, ki je nakazoval britansko odločnost in Churchillovo nepopustljivost v boju proti nacizmu: “Ne morem vam ponuditi ničesar razen krvi, naporov, solz in potu.”

Po mnenju številnih zgodovinarjev je bil glavni Hitlerjev nasprotnik in spiritus agens protiosne koalicije.

Med drugo svetovno vojno so Britanci in njihov ministrski predsednik Winston Churchill na prostoru okupirane Jugoslavije do jeseni 1943 podpirali Mihailovića in Tita, po Teheranski konferenci pa so se naslonili na slednjega, odločali so se pač po svojih trenutnih interesih.

S tem v zvezi je zanimiva izjava, ki jo je Churchill dal decembra 1945 v Bruslju in nekaj kasneje še v Parizu: “Moja največja napaka v drugi svetovni vojni je bila podpora Titu in opustitev podpore Mihailovićevim rojalistom. Titu sem verjel, zato tudi nosim krivdo, da je celotna Jugoslavija ostala v komunističnih rokah.” Omenjeno izjavo so povzeli nekateri belgijski in francoski časopisi, pri nas pač ne.

Ni nobena skrivnost, da je Churchill rad kadil in pil, alkohol seveda. Vsako jutro začel z viski highballom, čez dan pa je pokadil tudi deset cigar. Njegove razvade dokazujejo tudi stroški, poglejmo primer iz marca 1937: 180 steklenic šampanjca Pol Roger, 20 steklenic šampanjca druge znamke, več kot sto steklenic vina Clairet, 117 steklenic Sauternesa, 13 steklenic brendija, ter sedem steklenic viskija. Aja, in vsakemu kosilu je sledil dremež, približno poldrugo uro, menda tudi v vojnem času.

Churchillove izreke so pogosto citira. Za vas sem izbral naslednjega:

“Pesimist vidi težavo v vsaki priložnosti, medtem ko optimist vidi priložnost v vsaki težavi.”

DELITE