Da se ne pozabi
Danes mineva tristo let, kar je v mestu Češki Krumlov na južnem Češkem umrl rojak Sebastian Lipovž von Liebnhaus (1724), priznani dobrodelnik goriško-vipavskega rodu.
Rojen je bil leta 1669 v kmečki družini v Batujah, šolal se je pri jezuitih v Gorici. Ob izbruhu kuge na Goriškem leta 1682 se je umaknil v Gradec na Štajerskem, kjer je uspešno nadaljeval študij. Znal je več jezikov, preživljal se je kot domači učitelj pri bogatem polkovniku in zatem postal tudi njegov dedič. Leta 1689 je sprejel službo dvornega tajnika pri princu Schwarzenbergu. Leta 1693 je bil povišan v plemiški stan – Sebastian von Liebenhaus.
Leta 1700 je napredoval v knezovega svetovalca in upravnika posestev rodbine Eggenberg na Češkem (mimogrede: rodbina knezov Eggenberg je imela v tistem času v upravi tudi Gradišče ob Soči/Gradisca d’Isonzo, kovali so celo lasten denar). Sebastian se je posvetil dobrodelnosti. V kraju Andreasberg pri Krumlovu (danes Ondřejov u Kaplice) je zgradil cerkev ter ustanovil faro in šolo.
Imetje je zapustil svojemu nečaku Sebastianu Lipovžu iz Batuj. Postavil pa je pogoj, da naj namesto gotske cerkvice sv. Ane v Batujah sezida novo cerkev, pred njo pa naj uredi kvadratni trg, kjer naj zasadi lipo ali drugo drevo. Nečak naj bi tudi kupil hišo za stanovanje za duhovnika in stanovanje za učitelja, ki bi učil otroke osnovnega znanja, tudi glasbe. V tej batujski šoli naj bi domače otroke poučevali brezplačno, druge pa za primerno odškodnino. Za vzdrževanje duhovnika je v dogovoru z goriškim arhidiakonatom zapustil šest tisoč goldinarjev. Toda svojci so imetje očitno drugače porabili, saj šole niso ustanovili, cerkev pa so povečali z materialom takrat porušene cerkve sv. Jurija, ki je sicer izvirala iz poznega 9. stoletja.
Sebastian Lipovž von Liebnhaus je pokopan v minoritski cerkvi v mestu Češki Krumlov.
V njegovem grbu je lipa, pod njo pa golob z oljčno vejo v kljunu.